Články

Súčasná medicína vidí cukrovku 2. typu ako chronické degeneratívne ochorenie. V prekladu teda dlhodobú a neliečiteľnú chorobu. Štandardne predpisovaná liečba zahŕňa medikáciu ako aj špeciálnu diabetickú diétu. Tá je založená na rátaniu kalórií a obmedzovaniu príjmu sacharidov. Týmto spôsobom sa pacientom darí spomaľovať zhoršovanie cukrovky. No nikdy sa jej nezbavia a vždy ich choroba sprevádza až do smrti.

Po jedle sa nám do krvi vyplavuje cukor, vo forme glukózy. Cieľom nášho organizmu je potom tento cukor krvou dostať až k samotným bunkám, ktoré ho vedia využiť ako palivo, alebo premeniť na zásobu energie. Tu nastupuje rola inzulínu, ktorý funguje ako kľúč (viď titulný obrázok) a umožňuje glukóze do bunky vstúpiť. Cukrovka nastáva, keď veľké množstvo tukov zablokuje signálne cesty inzulínu v bunke. Vzniká takzvaná inzulínová rezistencia a cukor sa hromadí v krvi.

"Cukrovka je v radu prípadov plne liečiteľné ochorenie"

Dnes už vieme, že tento stav nemusí byť konečný. Výskumníci a lekári ako doktor Neal Barnard (vo videu nižšie), doktor Michael Gregr, profesor T. Colin Campbell a rady ďalší už vyše desaťročie vo svojich prácach upozorňujú, že cukrovka 2. typu je v radu prípadov plne liečiteľné ochorenie. Doktor Barnard, lekár a predseda Lekárskej Komisie pre Zodpovednú Medicínu (PCRM.org), vedie jeden z úspešných programov liečenia diabetu 2. typu len prostredníctvom správneho zdravého stravovania.

Neal Barnard na konferencii v Berlíne

Kľúčom k zdraviu je takzvaná Whole Food Plant-based Diet, teda strava založená na primárnych rastlinných potravinách. Základom tejto stravy je pestrá paleta ovocia, zeleniny, strukovín a celozrnných obilnín v neobmedzenej miere, bez pridaných olejov a živočíšnych potravín. Vďaka tejto strave pacienti už po niekoľkých týždňoch znižujú dávky liekov a účinne dlhodobo chudnú.

V radu výskumov preukázala táto jednoduchá zmena životosprávy schopnosť meniť ľuďom život. Zmeňte aj ten Váš, v spolupráci s Vaším lekárom viete aj vy účinne bojovať s cukrovku, neváhajte ma kontaktovať.

 

Radek Látal, Výživový poradca

 

Zdroje:

  1. GREGR, Michael a Gene STONE. How Not To Die. New York: Flatiron Books, 2015.
  2. BARNARD, Neal. Dr. Neal Barnard´s Program for Reversing Diabetes. Allentown: Rodale, 2007. 
  3. BARNARD, Neal. A New Nutritional Approach to Type 2 Diabetes. In: Youtube.com [online]. Berlin, 2016 [cit. 2016-12-21]. Dostupné z: https://www.youtube.com/watch?v=lLqINF26LSA&t=1289s
Späť na zoznam

Ďalšie články